Plener w Rozwadowie „Szepty historii” – zajęcia dla młodzieży

[KURS ARCHIWALNY] Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w plenerze artystycznym, który odbędzie się w dniach 22–25 sierpnia w Rozwadowie.

Uczestnicy będą kształtować umiejętność obserwacji, analizy i interpretacji pejzażu miejskiego na terenie Rozwadowa. Cykl warsztatów plenerowych obejmuje cztery spotkania, podczas których uczestnicy zapoznają się z różnymi technikami oraz poznają wartości wizualne środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz zabudowy architektonicznej osiedla Rozwadów.

Dzień pierwszy (22.08)

• Wprowadzenie merytoryczne do ćwiczeń. Czym charakteryzuje się pejzaż miejski? Zagadnienie perspektywy na przykładach z historii sztuki (wenecka weduta, malarstwo włoskie, pejzaż holenderski, impresjoniści);
  • Ćwiczenia praktyczne: rysunek z natury w plenerze (kompozycje przestrzenne, seria szkiców, przykłady architektury miejskiej; papier, ołówek).

Dzień drugi (23.08)

• Ćwiczenia rysunkowe z użyciem koloru (kredki pastelowe, farby akwarelowe);
  • Konkretny obiekt architektoniczny, zagadnienie perspektywy w naturze;
  • Wzbogacenie rysunku linearnego o elementy kolorystyczne, które podkreślają charakter architektury.

Dzień trzeci (24.08)

• Ćwiczenia malarskie (tempera, akryl na tablicy malarskiej 40x50 cm)
  • Kształtowanie kompozycji w oparciu o obserwację z natury (uliczki, drzewa, wybrane fragmenty architektury miasta)

Dzień czwarty (25.08)

• Ćwiczenie malarskie „Światło, walor i faktura w tworzeniu iluzji przestrzeni”;
  • Studium architektury miejskiej na bazie perspektywy (przestrzeń komponowana z użyciem farb (tempera, akryl na tablicy malarskiej 40x50 cm).

Termin pleneru: 22–25 sierpnia, godz. 9:00 – 11.30

Prowadzący ćwiczenia – dr Janusz Baran

Informacje i zapisy pod numerem tel. 15 842 02 07

Koszt udziału w plenerze: 200 zł

Prace wykonane podczas pleneru pozostają własnością uczestników. Materiały plastyczne zapewnia Muzeum.

szkoła rysunku i malarstwa / zajęcia i kursy